Regular Season Trophies & Medals
1st Grade Boys
· 1st Place – Iowa Saints (Mickelson)
· 2nd Place – Wildcats (Flynn)
· Participation Medals – Johnston Dragons (Eisentrager), Thunder (Klein), Waukee Knights (Schmidt), Waukee Tomahawks (McDermott), Bulldogs (Blome), Team Swish (Hargens), Star Screamers (McGargill), House Team #2 (Craig), DCG Mustangs (Grimm), Legends (Moen), House Team #1 (Weinschenk), Iowa Storm (Lewis), DCG Fillies (Smith), Avengers (Drey)
2nd Grade Boys
· 1st Place – ADM Tigers (Ausdemore)
· 2nd Place – Waukee Whalers (Huss)
· Participation Medals – House Team #2 (Palazzo), DCG Mustangs (Smothers), Waukee Warriors (Adkins), SFA Bulls (Sullivan), Energy (Parrott), House Team #1 (Trygstad), WDM Wolves (Rude), Waukee Gators (Kooken), The Wolf Pack (Krehbiel), House Team #3 (Dick), Lightning (McConnell), DCG Mustangs (Wemhoff), SFA Celtics (Umthun)
3rd Grade Boys Red
· 1st Place – JBC Gold (Pedersen)
· 2nd Place – Waukee Hawkeyes (Hogenson)
· Participation Medals – Little Ballers (Simpson), Wolves (Jackovin), Flyers (Wiig), Eason Heat (Loeffelholz), Knights (Schiltz), Iowa Battlers (Phillips)
3rd Grade Boys White
· 1st Place – Waukee Wizards (Teeter)
· 2nd Place – Waukee Wicked (Ridout)
· Participation Medals – JBC Purple (Baade), Saints (Meyer), House Team #2 (Thomason), House Team #1 (Johnston), JBC White (Swenson), Eagles (Kalb), House Team #3 (Kennedy)
4th Grade Boys Red
· 1st Place – Bulls (Gosselink)
· 2nd Place – Iowa Battler Black (Phillips)
· Participation Medals – Waukee Force (Bodensteiner), DCG Mustangs (Smothers), Mustang Basketball Club (Ripperger), Norwalk Warriors (Eisele), Waukee Rampage (Dinsmore), Mustang Basketball (Grimm), Iowa Battlers White (Phillips), Ignit Green (Woods)
4th Grade Boys White
· 1st Place – Waukee Wolves (Flynn)
· 2nd Place – Shocker (Cunningham)
· Participation Medals – West Des Moines Swish (Ferguson), Wolfpack (Cuddeback), Waukee Warriors (Carr), Bolts (Sunderman), Waukee Kings (Hage), House Team #2 (Reynolds), DCG Ballers (Jackson), House Team #1 (Heselbarth)
5th Grade Boys Red
· 1st Place – Des Moines Gators (Kooken)
· 2nd Place – Waukee Aces (Klehn)
· Participation Medals – Waukee Knights (Eastman), Iowa Battlers Black (Phillips), Iowa Battlers White (Phillips), Ignit Green (Woods)
5th Grade Boys White
· 1st Place – Valley Vipers (McClinton)
· 2nd Place – Waukee Wolves (Masters)
· Participation Medals – Waukee Crush (Reis), Iron Hawks (Lawerence), Bulldogs (Rude), WDM Saints (Moench), Waukee Wolves (Ripperger), Hoosiers (O’Hare), House Team #1 (Sander)
6th Grade Boys
· 1st Place – Iowa Battler Black (Phillips)
· 2nd Place – Spartans (Gelhaar)
· Participation Medals – Iowa Flyers (McClish), Iowa Battlers White (Phillips), Wolverines (Vize), Ignit Green (Woods), House Team #1 (Scott), The Riders Silver (Boerner), Outlaws (Heying), House Team #2 (Hardy)
7th/8th Grade Boys
· 1st Place – Ignit Green (Woods)
· 2nd Place – Iowa Battlers White (Phillips)
· Participation Medals – Bombers (Bailey), Iowa Battlers Yellow (Phillips), Ignit White (Woods), Ignit Blue (Woods), Iowa Battlers 7th (Phillips), House Team #1 (Bross)