2016-17 SportsPlex Basketball League Session I Look Who's Coming | | |
DI - Top level of play. These teams are tournament level play and often the best in the area. Competitive |
DII - These teams are locally competitive teams with hand selected players often times from the same school. |
DIII - Recreational and often have some first year players. | | |
Free Agents will be assembled to form House Teams and placed in the DII or DIII level of play generally speaking. |
Please email pam@sportsplexwest.com to change your team name, coach's name, or Division |
*last updated 10/13/16 @ 9:30pm | | | | |
| | | | |
1st Boys | | 3rd Boys Red | | 5th & 6th Boys |
ADM Tigers (Orban) - DI | | ADM Tigers (Bryte) - DII | | Iowa Battlers 5th White (Edwards) |
Cougars (Quam) - DI | | Iowa Battlers 3rd (TBD) - DI | | Iowa Battlers 5th Gray (Ragland) |
DCG Mustangs (Smothers) - DII | | Iowa Hoops (Carlson) - DI | | Bones Brigade Select 6th (Shirley) - DII |
Des Moines Gators (Heinrich) - DI | | Irish (Fitzgerald) - DII | | Iowa Battlers 5th Black (Phillips) |
Sacred Heart Crusaders (Oldfield) - DII | | JBC Gold (Anderson) - DII | | Iowa Battlers 6th White (Edwards) |
Saint Francis 1st Grade (Martin) - DII | | Westside Swish (Hoppe) - DII | | 5th Boys HT/Lions (Loots) |
Saint Francis Saints (Flanagan) - DIII | | | | 6th Boys House Team (Hufford) |
West Side Titans (Otis) - DII | | 3rd Boys White | | |
1st Boys House Team #1 (Bodensteiner) | | Bulldogs (Pistillo) - DII | | 7th & 8th Boys |
1st Boys House Team #2 (Wilson) | | Miners (Elfers) - DII | | Holy Trinity 7th (Reding) - DII |
| | Saints (Rice) - DII | | Ignit 6th/7th (Cody) - DIII |
2nd Boys Red | | Swarm (Gosselink) - DII | | Iowa Battlers 6th Black (Phillips) |
Central Iowa Shooters (Tracy) - DI | | The Breakers (Bliss) - DII | | Iowa Battlers 7th (Brown) |
Iowa Battlers 2nd (Penn) - DI | | WDM Wildcats (Crane) - DIII | | Johnston Wolves 7th (Siegfried) - DII/III |
Iowa Elite 2nd (Terry) - DI | | West Des Moines Thunder (Adkins) - DII | | Thunder 7th (Pudenz) - DII |
Johnston Dragons (Pedersen) - DII | | 3rd Boys HT#1/Iowa Ballers (Sturdivant) | | Gang Green 8th (Garrett) |
Norwalk Warriors (Mills) - DII | | 3rd Boys House Team #2 (Jimenez) | | Iowa Battlers 8th Black (Moore) |
Mustang Hoops (Perrin) - DI | | | | Iowa Battlers 8th White (Brown) |
Waukee Lightning (Johnson) - DI | | 4th Boys Red | | WDM Swish 7th (Larson) |
| | Ignit Blue (Adam) - DII | | 7th Boys House Team (Mapes) |
2nd Boys White | | Ignit Green (Jed) - DII | | 8th Boys House Team (Turnis) |
Bulldogs (Haedt) - DII | | Iowa Battlers 4th Black (Moore) - DI | | |
DCG Mustangs (Jorgensen) - DII | | Iowa Battlers 4th White (TBD) - DI | | 2nd Girls |
Johnston RAPTORS (Laffoon) - DIII | | Iowa Swish Blue (Flori) - DI | | DCG Fillies 2027 (Abens) - DI |
Saints (Moench) - DIII | | Waukee Lightning (Johnson) - DI | | Lightening (Verbrugge) - DIII |
Waukee Knights (Eastman) - DII | | | | Norwalk Warriors (Birmingham) - DIII |
Waukee Storm (Scott) - DII | | 4th Boys White | | Sacred Heart Girls (Klein) - DIII |
Waukee Thunder (Heslinga) - DII | | ADM Tigers (Madison) - DII | | SFA Lady Suns 1st (Clendenin) |
| | Iowa Swish Orange (Flori) - DII | | Stars (Drey) - DIII |
2nd Boys Blue | | Warthogs (Hicks) - DII | | Suns (Drey) - DIII |
DC Thunder (Waldorf) - DIII | | Waukee Knights (Vinyard) - DII | | Waukee Wildcats (Hummel) - DIII |
North Polk Comets (Scholten) - DIII | | Waukee Wolves (Barriage) - DII | | |
St Francis Bulls (Karpuk) - DIII | | Waukee Heat 3rd (Eltjes) | | 3rd/4th Girls - will use 9ft hoops & no press |
Walnut Hills Ninjas (Masters) - DII | | WDM Hawks 3rd (DeGroote) | | Hot Shots 3rd (Jepson) - DII |
2nd Boys House Team #1 (Weinschenk) | | Wildcats 3rd (Jenkins) | | Iowa Battlers 3rd/4th Girls (Phillips) |
2nd Boys House Team #2 (Capobianco) | | Norwalk Warriors (Stanford) - DIII | | Pink Pirates 3rd (Oeteker) - DII |
2nd Boys House Team #3 (Schleusner) | | Scorpions (Hayes) - DIII | | Stars 4th (McFarland) |
| | Thunder (Dolan) - DIII | | Waukee Spurs 3rd (Sandfort) - DIII |
| | Thunderbolts (Strobel) - DIII | | Woodward-Granger Hawks 3rd (Fleshner) - DIII |
| | Waukee Bulldogs (Dobbs) - DIII | | |
| | 4th Boys HT #1/The Warriors (Mumm) | | |
| | 4th Boys HT #2/Bulldogs (Rosno) | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |