Home|Sign In

  Games on Sunday, December 4, 2016 Print
LeagueHome AwayTime/StatusVenueOfficials
Bball League 2016-17 Sess 1 2nd Grade Boys White Saints (Moench)  v  Waukee Knights (Eastman) 8:10 AM The U North Court  
Soccer League 2016-2017 Season 1 U14 Girls Competitive WDM Royal (Tu)  v  THINK PINK (Sawyer) 8:20 AM Big Field  
Bball League 2016-17 Sess 1 3rd Grade Boys White Bulldogs (Pistillo)  v  Swarm (Gosselink) 9:00 AM The U North Court  
Bball League 2016-17 Sess 1 3rd Grade Boys Red Iowa Battlers 3rd (Brown)  v  JBC Gold (Anderson) 9:00 AM The U South Court  
Soccer League 2016-2017 Season 1 U14 Boys Competitive DCG United (Rodriguez)  v  WDM Royal Boys (Lind) 9:10 AM Big Field  
Bball League 2016-17 Sess 1 3rd Grade Boys Red JBC Gold (Anderson)  v  Irish (Fitzgerald) 9:50 AM The U North Court  
Bball League 2016-17 Sess 1 4th Grade Boys White Thunder (Dolan)  v  4th Boys HT#2/Bulldogs (Rosno) 9:50 AM The U South Court  
Soccer League 2016-2017 Season 1 U14 Boys G Boys (Griesemer)  v  Pleasant Hill Juventus (Payton 10:00 AM Big Field  
Bball League 2016-17 Sess 1 3rd Grade Boys White 3rd Boys HT#1 (Sturdivant)  v  3rd Boys HT#2/Vipers (Jimenez) 10:40 AM The U North Court  
Bball League 2016-17 Sess 1 4th Grade Boys White Waukee Knights (Vinyard)  v  Warthogs (Hicks) 10:40 AM The U South Court  
Soccer League 2016-2017 Season 1 U14 Boys U14 Boys HT#4 (Woodcock)  v  WDM U14 White (Froehlich) 10:50 AM Big Field  
Bball League 2016-17 Sess 1 2nd Grade Boys Blue 2nd Boys HT #3/Waukee Blazers (Schleusner)  v  Walnut Hills Ninjas (Masters) 11:35 AM The U North Court  
Bball League 2016-17 Sess 1 1st Grade Boys Des Moines Gators (Heinrich)  v  Saint Francis Saints (Flanagan 11:35 AM The U South Court  
Soccer League 2016-2017 Season 1 HS Girls Rec Earlham-Winterset Crazies (Gwinner)  v  VSA U17 (West) 11:40 AM Big Field  
Bball League 2016-17 Sess 1 1st Grade Boys Saint Francis 1st (Martin)  v  1st Boys HT#1/Lightening (Bodensteiner) 12:25 PM The U North Court  
Bball League 2016-17 Sess 1 1st Grade Boys Cougars (Quam)  v  Sacred Heart Crusaders (Oldfie 12:25 PM The U South Court  
Soccer League 2016-2017 Season 1 HS Girls Rec Winterset/Earlham Returns (Clifton)  v  VSA U18 (West) 12:35 PM Big Field  
Bball League 2016-17 Sess 1 1st Grade Boys DCG Mustangs (Smothers)  v  ADM Tigers (Orban) 1:15 PM The U North Court  
Bball League 2016-17 Sess 1 1st Grade Boys West Side Titans (Otis)  v  1st Boys H#2/G.S. Warriors (Wilson) 1:15 PM The U South Court  
Soccer League 2016-2017 Season 1 U18 Girls Competitive VSA U17G Premier (Parson-McGill)  v  Jay Hawks (Knoll) 1:25 PM Big Field  
Soccer League 2016-2017 Season 1 U12/U14 Boys/Girl U12 Boys HT#3 (Horton)  v  VSA U14G Competitive (Parson-McGill) 2:15 PM Big Field  
Soccer League 2016-2017 Season 1 U16 Boys Competitive VSA U16B Different Level (Springer)  v  J-Town (Wells) 3:05 PM Big Field  
Bball League 2016-17 Sess 1 2nd Grade Girls DCG Fillies 2027 (Abens)  v  Suns (Drey) 3:30 PM The U North Court  
Bball League 2016-17 Sess 1 3rd/4th Grade Girls Stars (McFarland)  v  Hotshots (Jepson) 3:30 PM The U South Court  
Soccer League 2016-2017 Season 1 U16 Boys Competitive DMCS Lions (Mumm)  v  VSA U16B United (Springer) 3:55 PM Big Field  
Bball League 2016-17 Sess 1 2nd Grade Girls Norwalk Warriors (Birmingham)  v  Stars (Drey) 4:20 PM The U North Court  
Bball League 2016-17 Sess 1 2nd Grade Boys Blue DC Thunder (Waldorf)  v  2nd Boys HT #2/Waukee Warriors (Capobianco) 4:20 PM The U South Court  
Soccer League 2016-2017 Season 1 U18 Boys Rec ADM Tigers (Barton)  v  Johnston (McAdams) 4:45 PM Big Field  
Bball League 2016-17 Sess 1 2nd Grade Boys White Bulldogs (Haedt)  v  Waukee Storm (Scott) 5:10 PM The U North Court  
Bball League 2016-17 Sess 1 2nd Grade Girls Lightening (Verbrugge)  v  Sacred Heart (Klein) 5:10 PM The U South Court  
Soccer League 2016-2017 Season 1 U16 Boys Competitive VSA U16B United (Springer)  v  DMCS Lions (Mumm) 5:40 PM Big Field  
Bball League 2016-17 Sess 1 2nd Grade Girls Angels Basketball (Clendenin)  v  Waukee Wildcats (Hummel) 6:00 PM The U North Court  
Bball League 2016-17 Sess 1 4th Grade Boys White Norwalk Warriors (Stanford)  v  Waukee Bulldogs (Dobbs) 6:00 PM The U South Court  
Soccer League 2016-2017 Season 1 U16 Boys Rec Team U (Craig)  v  Dawgs (Bardwell) 6:30 PM Big Field  
Bball League 2016-17 Sess 1 2nd Grade Boys Red Iowa Elite 2nd (Terry)  v  Norwalk Warriors (Mills) 6:50 PM The U North Court  
Bball League 2016-17 Sess 1 4th Grade Boys White Scorpions (Hayes)  v  4th Boys HT#1/The Warriors (Mu 6:50 PM The U South Court  
Soccer League 2016-2017 Season 1 U16 Boys Rec DCG United (Webster)  v  Salty Dogs (Davis) 7:20 PM Big Field  
Bball League 2016-17 Sess 1 3rd Grade Boys White WDM Thunder (Adkins)  v  WDM Wildcats (Crane) 7:40 PM The U North Court  
Bball League 2016-17 Sess 1 4th Grade Boys White Waukee Wolves (Barriage)  v  Thunderbolts (Strobel) 7:40 PM The U South Court  
Soccer League 2016-2017 Season 1 Adult Coed Rec DMV Purple (Cordes)  v  Team X Originals (Pettepier) 8:10 PM Big Field  
Bball League 2016-17 Sess 1 5th/6th Grade Boys Iowa Battlers 5th Black (Phill  v  Iowa Battlers 5th Grey (Penn) 8:30 PM The U North Court  
Bball League 2016-17 Sess 1 5th/6th Grade Boys Bones Brigade Select (Shirley)  v  5th Boys HT/Lions (Loots) 8:30 PM The U South Court  
Soccer League 2016-2017 Season 1 Adult Coed Rec Team X #ers (Holmes)  v  DMV White (Cordes) 9:00 PM Big Field  
Soccer League 2016-2017 Season 1 Adult Men's Rec Balotelli-Tubbies (Sharpe)  v  TST COED 1 (Lemons) 9:50 PM Big Field  

2016-17 BBall League Session 1 Tournament Schedule
Saturday, December 3, 2016 8:54:08 AM

 

2016-17 Basketball Session 1 End of Season Tournament Schedule

 
         

Standings are based on 2016-17 BBall League Session 1 USSSA STANDINGS

 

**check the league news section of your online schedule at sportsplexwest.com**

Standings will be finalized after the final regular season game of your division.

         

1st Boys - Gold - (top) 5 Teams - last reg. season game 12/4/16

.

Game #1

4v5

Sat, Dec 10

12:25pm

The U North Court

Game #2

1v (4v5)

Sun, Dec 11

10:30am

The U North Court

Game #3

2v3

Sun, Dec 11

10:30am

The U South Court

Game #4

Championship Game

Sun, Dec 11

4:20pm

The U North Court

         
         

1st Boys  - Silver - (bottom) 5 Teams - last reg season game 12/4/16

 

Game #5

4v5

Sat, Dec 10

1:20pm

The U North Court

Game #6

1v (4v5)

Sun, Dec 11

11:25am

The U North Court

Game #7

2v3

Sun, Dec 11

11:25am

The U South Court

Game #8

Championship Game

Sun, Dec 11

5:10pm

The U North Court

         
         

2nd Boys Red - 7 Teams - last reg season game 12/9/16

   

Game #9

2v7

Wed, Dec 14

5:10pm

The U North Court

Game #10

3v6

Wed, Dec 14

5:10pm

The U South Court

Game #11

4v5

Sat, Dec 10

9:50am

The U North Court

Game #12

1v (4v5)

Sun, Dec 11

12:20pm

The U North Court

Game #13

(2v7) v (3v6)

Fri, Dec 16

5:10pm

The U North Court

Game #14

Championship Game

Mon, Dec 19

5:10pm

The U North Court

         
         

2nd Boys White - 7 Teams - last reg. season game 12/10/16

 

Game #15

2v7

Wed, Dec 14

6:00pm

The U South Court

Game #16

3v6

Sun, Dec 11

12:20pm

The U South Court

Game #17

4v5

Wed, Dec 14

6:50pm

The U South Court

Game #18

1v (4v5)

Sun, Dec 18

3:30pm

The U North Court

Game #19

(2v7) v (3v6)

Sun, Dec 18

3:30pm

The U South Court

Game #20

Championship Game

Sun, Dec 18

4:30pm

The U North Court

         
         

2nd Boys Blue - 7 Teams - last reg. season game 12/4/16

   

Game #21

2v7

Sat, Dec 10

2:15pm

The U North Court

Game #22

3v6

Sat, Dec 10

3:10pm

The U North Court

Game #23

4v5

Sat, Dec 10

4:05pm

The U North Court

Game #24

1v (4v5)

Sun, Dec 11

1:15pm

The U North Court

Game #25

(2v7) v (3v6)

Sun, Dec 11

1:15pm

The U South Court

Game #26

Championship Game

Sun, Dec 11

6:00pm

The U North Court

         
         

3rd Boys Red - 6 Teams - last reg. season game 12/10/16

   

Game #27

3v6

Sun, Dec 11

6:50pm

The U North Court

Game #28

4v5

Sun, Dec 11

7:40m

The U North Court

Game #29

1v (4v5)

Fri, Dec 16

6:00pm

The U North Court

Game #30

2v (3v6)

Fri, Dec 16

6:00pm

The U South Court

Game #31

Championship Game

Mon, Dec 19

6:00pm

The U North Court

         
         

3rd Boys White - Gold - (top) 5 Teams - last reg. season game 12/10/16

 

Game #32

4v5

Wed, Dec 14

6:00pm

The U North Court

Game #33

1v (4v5)

Sat, Dec 17

10:55am

The U North Court

Game #34

2v3

Sat, Dec 17

11:50am

The U North Court

Game #35

Championship Game

Sat, Dec 17

1:40pm

The U North Court

         
         

3rd Boys White - Silver - (bottom) 4 Teams - last reg. season game 12/10/16

Game #36

1v4

Sun, Dec 11

4:20pm

The U South Court

Game #37

2v3

Sun, Dec 11

5:10pm

The U South Court

Game #38

Championship Game

Sun, Dec 11

7:40pm

The U South Court

         
         

4th Boys Red - 5 Teams (Ignit Blue not playing) - last reg. season game 12/9/16

Game #39

4v5

Mon, Dec 12

6:00pm

The U North Court

Game #40

1v (4v5)

Fri, Dec 16

6:50pm

The U North Court

Game #41

2v3

Fri, Dec 16

6:50pm

The U South Court

Game #42

Championship Game

Mon, Dec 19

6:50pm

The U North Court

         
         

4th Boys White - Gold - (top) 5 Teams - last reg. season game 12/9/16

 

Game #43

4v5

Mon, Dec 12

6:50pm

The U North Court

Game #44

1v (4v5)

Wed, Dec 14

6:50pm

The U North Court

Game #45

2v3

Wed, Dec 14

8:30pm

The U North Court

Game #46

Championship Game

Wed, Dec 21

6:00pm

The U North Court

         
         

4th Boys White - Silver - (middle) 5 Teams - last reg. season game 12/9/16

Game #47

4v5

Sat, Dec 10

1:20pm

The U South Court

Game #48

1v (4v5)

Wed, Dec 14

8:05pm

IowaFire #4

Game #49

2v3

Sat, Dec 10

2:15pm

The U South Court

Game #50

Championship Game

Wed, Dec 21

6:50pm

The U North Court

         
 

 

 

     

4th Boys White - Bronze - (bottom) 5 Teams - last reg. season game 12/9/16

Game #51

4v5

Sat, Dec 10

12:25pm

The U South Court

Game #52

1v (4v5)

Sun, Dec 11

6:00pm

The U South Court

Game #53

2v3

Sun, Dec 11

6:50pm

The U South Court

Game #54

Championship Game

Sun, Dec 11

8:30pm

The U South Court

         

5th/6th Boys - Gold - (top) 4 Teams - last reg. season game 12/7/16

 

Game #55

1v4

Fri, Dec 16

7:40pm

The U North Court

Game #56

2v3

Fri, Dec 16

7:40pm

The U South Court

Game #57

Championship Game

Mon, Dec 19

7:40pm

The U North Court

         
         

5th/6th Boys - Silver - (bottom) 4 Teams - last reg. season game 12/7/16

 

Game #58

1v4

Fri, Dec 16

8:30pm

The U North Court

Game #59

2v3

Fri, Dec 16

8:30pm

The U South Court

Game #60

Championship Game

Mon, Dec 19

8:30pm

The U North Court

         
         

7th/8th Boys - Gold - (top) 6 Teams - last reg. season game 12/7/16

 

Game #61

3v6

Mon, Dec 12

7:40pm

The U North Court

Game #62

4v5

Mon, Dec 12

8:30pm

The U North Court

Game #63

1v (4v5)

Wed, Dec 14

7:15pm

IowaFire #3

Game #64

2v (3v6)

Wed, Dec 14

7:15pm

IowaFire #4

Game #65

Championship Game

Wed, Dec 14

8:05pm

IowaFire #3

         
         

7th/8th Boys - Silver - (bottom) 5 Teams - last reg. season game 12/7/16

 

Game #66

4v5

Sat, Dec 10

3:10pm

The U South Court

Game #67

1v (4v5)

Sat, Dec 10

5:00pm

The U South Court

Game #68

2v3

Sat, Dec 10

5:55pm

The U South Court

Game #69

Championship Game

Sat, Dec 17

12:45pm

The U North Court

         
         
         

2nd Girls - Gold - (top) 4 Teams - last reg season game 12/4/16

 

Game #70

1v4

Mon, Dec 12

5:10pm

The U North Court

Game #71

2v3

Sun, Dec 11

3:30pm

The U North Court

Game #72

Championship Game

Fri, Dec 16

5:10pm

The U South Court

         
         

2nd Girls - Silver - (bottom) 4 Teams - last reg. season game 12/4/16

 

Game #73

1v4

Sat, Dec 10

10:40am

The U North Court

Game #74

2v3

Sat, Dec 10

11:30am

The U North Court

Game #75

Championship Game

Sun, Dec 11

9:35am

The U North Court

         
         

3rd/4th Girls - 6 Teams - last reg. season game - 12/7/16

   

Game #76

3v6

Sat, Dec 10

4:05pm

The U South Court

Game #77

4v5

Fri, Dec 9

7:40pm

The U South Court

Game #78

1v (4v5)

Wed, Dec 14

7:40pm

The U North Court

Game #79

2v (3v6)

Sun, Dec 11

9:35am

The U South Court

Game #80

Championship Game

Sat, Dec 17

10:00am

The U North Court

 

 
 
2016-17 BBall League Session 1 USSSA STANDINGS
Thursday, November 17, 2016 10:58:49 AM

Please click on the links below to view the USSSA Standings for your division.  These standings will be used for the End Of Season Tournament.  Please let pam@sportsplexwest.com know ASAP if there are any mistakes.

Sportsplex West Basketball League 1st Grade Boys
Sportsplex West Basketball League 2nd Grade Boys Blue
Sportsplex West Basketball League 2nd Grade Boys Red
Sportsplex West Basketball League 2nd Grade Boys White
Sportsplex West Basketball League 2nd Grade Girls
Sportsplex West Basketball League 3rd Grade Boys Red
Sportsplex West Basketball League 3rd Grade Boys White
Sportsplex West Basketball League 3rd/4th Grade Girls
Sportsplex West Basketball League 4th Grade Boys Red
Sportsplex West Basketball League 4th Grade Boys White
Sportsplex West Basketball League 5th/6th Grade Boys
Sportsplex West Basketball League 7th/8th Grade Boys

Tie Breaker Rules:

Pool Standings Sorted on the following:
--------------------------------------------------
1) Winning Percentage - Descending
2) Number Wins - Descending
3) Number Loses - Ascending
4) Tied Teams (vs. each other) Winning Pct - Descending [Not valid if all teams have not played each other]
5) Avg Points Allowed - Ascending
6) Avg Run Differential with a maximum of (20) - Descending
7) USSSA Points - Descending
8) Date Team Entered USSSA Database

Once past a tie breaker do not return to previous

 

 
 
JR NBA Session 1 Rosters
Wednesday, November 2, 2016 2:15:17 PM

Team 1
Coaches: Carlie Hajduch & Kristin Grotewold
 
Finley Hajduch
Emma Hajduch
Tatum Grotewold
Maya Twigg
Sage Steele
Charlee Koehlmoos
Annaliese Raasch
Quinton Daye
 
 
Team 2
Coaches: Brad Grier & Kirk Pedersen
 
Tyler Pedersen
Braden Grier
Henry Kemp
Roman Taylor
Angela Beckel
Carson Loeffelholz
Drake Nordstrom
 
Team 3
Coaches: Josh Rice & Krik Kooken
 
Davis Weinschenk
Berkley Kooken
Tate Rice
Jase Price
Keegan Rourke
Rocco Carpenter
Grayson Corbett
 
Team 4
Coaches: Aaron Houdeshell
 
Ashley Blackford
Jett Gehling
Nolan Wuebben
Jayse Whelchel
Cooper Lantz
Brody Gabel
Dominic Hickman 
 
More News >>
 
  
Quick Stats
  League Leaders
Data temporarily unavailable.
  Top Offenses
Data temporarily unavailable.
  Top Defenses
Data temporarily unavailable.
Quick Stats
Powered By EZFacility
Web enabled mobile phone? Try Mobile Version | Administrators click Here
Languages: English | Español
© 2003-2016 EZFacility.com. All rights reserved.  Privacy Policy | Terms of Use